Ismo Jokiaho:
Figuratiivista mättöä/Abstraktia huttua
15.2.2025 – 6.3.2025

”Figuratiivinen mättö/Abstrakti huttu” näyttelyn nimenä voi kuulostaa satunnaiselta yhdistelmältä sanoja, mutta herättää varmasti mielikuvia ja tunteita! 

Figuratiivinen mättö ja abstrakti huttu kuvaavat kahta hyvin erilaista taiteellista ilmaisutapaa, jotka molemmat yhdistyvät teoksissani saumattomasti siten, että molemmat tavat teoksissa inspiroivat toisiaan luoden mielenkiintoisia vuorovaikutuksia.

Figuratiivinen mättö viittaa runsaisiin ja voimakkaisiin visuaalisiin elementteihin, jotka kertovat tarinaa ja ilmaisevat tunteita. Figuratiivinen mättö tuo esiin selviä muotoja ja aiheita, jotka ovat ihmisfiguureja, eläimiä tai esineitä. Abstrakti huttu taas kuvastaa teoksen kaaosta, vapautta ja luovuutta puhtaan avoimesti, keskittyen enemmän väreihin, muotoihin ja tunneilmaisuun ilman selkeää esitystä tai viittaussuhteita.

Abstrakti huttu voi myös viitata sellaiseen tilaan, jossa värit, muodot ja tekstuurit sekoittuvat vapaasti ilman selkeää esitystä tai tunnistettavaa muotoa. Abstrakti taide avaa oven katsojan omalle tulkinnalle ja tunteille, jolloin jokainen kokemus on ainutlaatuinen.

Figuratiivisen ja abstraktin ilmaisun välinen taide sijaitsee usein niin sanotun ”kolmannen tilan” alueella, jossa yhdistyvät sekä realistiset että ei- realistiset elementit. Tällaisessa taiteessa on pyrkimys luoda tarinoita, kulttuurisia viittauksia sekä henkilökohtaisia yleisinhimillisiä kokemuksia. 

Yhdistämällä näitä kahta tyyliä, yritän luoda teoksia, jotka leikkivät sekä tunnistettavuuden että vapauden kanssa. Tämä yhdistelmä voi haastaa myös katsojan odotuksia ja avata uusia näkökulmia taiteen ymmärtämiseen. Tällaisella lähestymistavalla yritän herättää kysymyksiä siitä, mitä taide on ja miten se voi kommunikoida inhimillisiä tunteita ja ajatuksia.


Tampereella tammikuussa 2025